Zbiorniki buforowe – magazyn energii

Zbiorniki buforowe są urządzeniami, które pozwalają na magazynowanie energii cieplnej, w celu wykorzystania jej w późniejszym czasie. Są więc idealnym rozwiązaniem dla układów grzewczych, które umożliwiają magazynowane energii cieplnej.

Obecnie tego typu zbiorniki nie są zbyt często spotykane z naszym kraju, ponieważ ich instalacja to spory wydatek, a dodatkowo wymagają one do zainstalowania pomieszczenia o powierzchni nie mniejszej niż 5 metrów kwadratowych.

Doświadczenie Welu osób pokazuje jednak, że instalacja takiego zbiornika buforowego posiada wiele zalet ekonomicznych. Dodatkowo zbiorniki buforowe pełnią funkcję bezpieczeństwa, ponieważ są one odpowiedzialne za zmniejszenie ryzyka przegrzania czynnika grzewczego.

Rodzaje zbiorników buforowych

Na rynku można spotkać różne rodzaje zbiorników buforowych, które różnią się od siebie sposobem działania oraz budową.

Zbiorniki akumulacyjne wykorzystywane są do gromadzenia i konserwacji chłodziwa w systemach grzewczych, które umieszczone są na terenach mieszkalnych lub w niewielkich obszarach przemysłowych. Zbiorniki buforowe spełniają tak naprawdę tę samą funkcję to konwencjonalne zbiorniki, jednak posiadają dodatkowo zasobnik CWU, który pozwala zaspokoić zapotrzebowanie na wodę ciepłą.

Zbiorniki ze wbudowanymi wężownicami lub buforem biwalentnym są wykorzystywane do współpracy z pompami ciepła oraz kolektorami słonecznymi.

Montaż zbiornika buforowego

Przed dokonaniem zakupu zbiornika buforowego, dobrze jest poradzić się specjalistów, którzy doradzą donośnie dobrania odpowiedniego produktu do danego zastosowania.

Przy samym montażu najeży pamiętać o spełnieniu wielu norm narzuconych odgórnie. Najlepiej zadanie montażu powierzyć osobom, które posiadają w tym doświadczenie. Jest to dość skomplikowany proces, który zakłada wzięcie pod uwagę wielu szczegółów.

Warto pamiętać o tym, że zbiornik buforowy wymaga odpowiedniego, osobnego pomieszczenia, które pomieści wszystkie elementy instalacji. Warto również dobrać zbiornik tak, aby dostosowany był on do warunków, jakie pracują w danym miejscu oraz do zapotrzebowania na jego pracę.